Об’єднання поляків Кіровоградщини "Полонія" імені Кароля Шимановського Zwiazek Polakow Kirowograda www.polonia.kr.ua

Об’єднання поляків Кіровоградщини “Полонія”
ім. Кароля Шимановського

Об’єднання поляків Кіровоградщини “Полонія” ім. Кароля Шимановського засноване у 1997 р. з метою розвитку дружніх стосунків між поляками та українцями, розвитку національних культурних традицій, самовиявлення громадян польської національності та ін. На установчих зборах товариства, що відбулися 17 травня 1997 р. в актовому залі Кіровоградського колегіуму, були присутні 118 осіб. Головою «Полонії» було обрано кіно і телережисера Володимира Мощинського. У 2002 р. головою “Полонії” було обрано музикознавця Олександра Полячка.
Сьогодні до складу Об’єднання входить близько 200 осіб, як поляків, так і українців, а також представників інших національностей. Багато з них мають польські корені, та є і такі, що не мають польського походження, але цікавляться Польщею, її культурою, історією та сучасністю. «Полонія» спирається на енергію і досвід таких відомих на Кіровоградщині діячів, як перший голова “Полонії” режисер і телеведучий Володимир Мощинський, заслужений вчитель України Маргарита Борисова, заслужений вчитель України, директор методичного центру міського управління освіти Марцеліна Пахолівецька, диригент Муніципального камерного хору, почесний громадянин м. Кіровограда, заслужений діяч мистецтв України Юрій Любович, ректор Інституту регіонального управління та економіки (КІРУЕ) Ігор Добрянський, голова обласного осередку Товариства польських журналістів України Віталій Плінський. Активними членами організації є також Олена Максимова, Наталія Чередниченко, Аліна Мехеда, Ольга Зубричева, Євген Котішевський, Сергій Іваніхін та інші.
У своїй діяльності Об’єднання спирається на заклади освіти і культури, які проводять та беруть участь в українсько-польських конференціях, семінарах, виставках, мають тісні контакти з освітньо-культурними установами Польщі, провадять заняття з польської мови. Це Педагогічний і Технічний університети, Інститут регіонального управління та економіки, Інститут розвитку людини “Україна”, Педагогічний ліцей, міські музеї ім. К. Шимановського, О. Осмьоркіна, І. Карпенка-Карого, обласні краєзнавчий та художній музеї, центри дитячо-юнацької та народної творчості, бібліотека для юнацтва та ін.
Одним із найбільш важливих партнерів «Полонії» є Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. Чижевського. У квітні 2010 року при відділі читальних залів бібліотеки відбулось відкриття Польського культурного центру. Центр відразу почав активно працювати завдяки допомозі Дольношльонської воєводської бібліотеки ім. Т. Мікульського, яка безкоштовно надіслала чудову добірку книг польською мовою. Тут відбуваються заняття з польської мови, відзначення польських національних свят та інші тематичні заходи.
Особливе значення для розвитку “Полонії” має співпраця з Кіровоградським природничо-гуманітарним колегіумом, у якому з 1996 р. ведеться викладання польської мови. Вчителі, які приїздять з Польщі на підставі міждержавної угоди про співробітництво в галузі освіти, не лише ведуть заняття, а й проводять різноманітні програми, присвячені польській культурі. Неодноразово учні та викладачі колегіуму бували в Польщі на екскурсіях, конференціях, семінарах тощо. У 2006 року в колегіумі (та університеті «Україна») побувала делегація з ліцею м. Свіноуйсьця. Два роки поспіль 40 учнів з колегіуму та польської суботньої школи відпочивали у літньому оздоровчому таборі в одному з найкрасивіших куточків Польщі – гірському курорті Закопане.
Наші «полоняни» активно беруть участь у традиційних обласних та міських заходах, таких як День міста, День Європи, обласний фестиваль національних культур Кіровоградщини «Степова веселка». Часто нас запрошують і на фестивалі та конкурси до Одеси, Дніпропетровська, Києва, Білої Церкви. Ми пишаємось здобутками школярів Віталія Пахолівецького, Аглаї Зубричевої та інших, які неодноразово отримували призові місця на Всеукраїнському конкурсі читців польської поезії «Креси» у Києві. У 2015 р. Анна Салтикова з Кіровоградського колегіуму здобула 1 місце на олімпіаді з польської мови серед представників Київського консульського округу (вчителька – Марія Дрозд).
Ми також проводимо наукові конференції, видали та сприяли виданню збірок статей і матеріалів: «Кароль Шимановський і Україна», «Поляки на Кіровоградщині», «Долі поляків на Кіровоградщині», «Кіровоградщина в українсько-польських зв’язках. Освіта і наука» та ін.
“Полонія” щорічно влаштовує відзначення польських національних свят, проводить вечори польської поезії, музики, танцю тощо, а також сприяє виїздам артистів, учнів, студентів, представників влади до Польщі, бере активну участь у прийомі польських делегацій.
Починаючи з Року Польщі в Україні (2004) «Полонія» періодично організовує на Кіровоградщині фестивалі польської культури, найбільший із яких пройшов під назвою «Назустріч Євро-2012». Високий рівень заходів відзначили голови польських товариств, запрошених з усього Київського консульського округу, а також керівник Консульського відділу посольства Польщі в Україні Рафал Вольський та голова Спілки поляків в Україні Антон Стефанович. У червні 2013 року під час проведення фестивалю відбулась зустріч «Полонії» з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Польща в Україні Генриком Літвіном. Учні польської суботньої школи разом з учнями Кіровоградського колегіуму представили послу й іншим глядачам цікаву літературно-музичну композицію польською мовою.
Яскравими подіями в мистецькому житті України стали Музичні фестивалі імені Кароля Шимановського, які відбуваються в Кіровограді восени. В них брали участь представники України, Польщі, Росії, Великої Британії, Франції, Австрії. Наше об’єднання спільно з музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського, обласною, міською владою та польською стороною провадить роботу, аби завершити ремонт будинку, в якому жив К.Шимановський, та створити там його музей і Центр польської культури. А поки що експозиція, присвячена одному з найвидатніших композиторів ХХ століття, тимчасово міститься у приміщенні Кіровоградської музичної школи №1 ім. Г. Нейгауза.
Багато членів “Полонії” є парафіянами Римо-католицької церкви (в Кіровограді, Олександрії, Знам’янці та ін.). Кіровоградський костел Святого Духа було побудовано у 1990-х роках замість зруйнованого за часів сталінізму. В ньому знаходиться ікона, освячена Папою Римським Іваном Павлом ІІ-м під час його візиту до України. При костелі з 2012 року діє польська суботня школа. У грудні 2012 р., на Святого Миколая, 15 дітей побувало на виставі польського лялькового театру в Києві, а на початку 2013 р. за ініціативи «Полонії» представники кіровоградської римо-католицької парафії та фольклорний ансамбль музичного училища з успіхом виступили на Всеукраїнському фестивалі колядок «Різдвяне сяйво» у Вінниці.
За період 2002-2016 рр. кількадесят викладачів, студентів та активістів «Полонії» за рахунок польської сторони навчались на літніх курсах у Варшаві, Любліні, Кракові, Торуні, Жешуві. Понад членів товариства здійснили навчально-екскурсійні та паломницькі виїзди до Ченстохови, Кракова, Варшави, Желязової Волі, Торуні, Гнєзного, Закопаного, Вісли, Любліна та ін.
“Полонія” входить до складу Спілки Поляків України, співробітничає з Державним комітетом України у справах національностей та міграції (за програмою «Відродження, розвиток і збереження етнокультурної самобутності національних меншин України»), Консульським відділом Посольства Республіки Польща у Києві, Польським Інститутом у Києві, а також із багатьма інституціями у Польщі, зокрема Товариством “Вспульнота Польська”, Фондом «Поміч полякам на Сході», Фондом «Свобода і демократія», Музичним Товариством ім. К. Шимановського в Закопане, Спілкою Композиторів Польщі, музеями Кароля Шимановського в Закопаному та Анни і Ярослава Івашкевичів у Ставиську та іншими. “Полонія” також плідно співпрацює з Кіровоградською обласною державною адміністрацією та обласною радою, міськими та районними органами влади. Зокрема, «Полонія» сприяє розвитку партнерських відносин між Кіровоградською областю і Дольношльонським воєводством, містами Олександрією і Ярочіном, ініціює налагодження таких відносин між Кіровоградом і одним з польських міст.